Czy mama powinna wrócić do pracy?

Kobieta, która nie ma dziecka i jego wychowania na koncie, a świeżo upieczona mama na pewno na aspekt powrotu na rynek pracy spojrzą z zupełnie innej strony. Warto jednakże wiedzieć, że ten, kto chce po okresie urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego znaleźć zatrudnienie, koniecznie musi umiejętnie pogodzić bycie rodzicem z nową sytuacją, jaką jest w pewnym sensie odcięcie pępowiny i pokazanie maluszkowi, że nie będzie spędzał maksimum czasu tylko z ukochaną mamą.

Wiele kobiet mówi wprost, że powrót na rynek pracy nie traktują jako rzeczy oczywistej. Każda sytuacja jest indywidualna, a takie wskoczenie po dłuższej przerwie jest dość niełatwym wyzwaniem. Ponadto aby móc spokojnie pracować, trzeba w jakiś sposób zapewnić inną niż osobistą opiekę nad maleństwem. Rozwiązaniem, ale odpłatnym jest żłobek, klubik malucha, opiekunka – ale tu trzeba znaleźć taką pracę, która będzie na tyle dobrze płatna, że powyższe rozwiązania po prostu nam się przy niej opłacą.

Jeżeli taki wariant akurat w przypadku Twoim w grę nie wchodzi, koniecznie powinieneś zwrócić uwagę na opcję pracy w niepełnym wymiarze godzinowym, zajęcie zdalne itd. Przecież wszystko związane jest ze specyfiką pracy. Musimy wiedzieć, że w ogólnodostępnym Internecie można nie tylko szukać rozrywki, ale i ciekawego zajęcia. Musi mieć to jednakże ścisły związek z tym, że masz zorganizowany swój czas i wiesz, że wszystko będziesz w stanie umiejętnie ze sobą pochodzić. Inaczej nie uda się. Wtedy możesz skutecznie zespolić bycie mamą i pracownikiem.